טיפול בכאבי גב ברפואה הסינית

טיפול בכאבי גב ברפואה הסינית 2018-06-01T06:52:41+00:00

כאבי גב הם תופעה נפוצה במיוחד שרוב בני האדם חווים מפעם לפעם באינטנסיביות כזו או אחרת, ובמקרים רבים הם חזקים כל כך, שיכולים להגביל אותנו בביצוע הפעולות הפשוטות ביותר.

אז למה בעצם יש לנו כאבי גב?

מקור כאבי הגב הוא הפרעה כלשהי בשרירים, העצמות או העצבים שנמצאים באזור עמוד השדרה. הם יכולים להיות קצרים וחד פעמיים או כרוניים ומורגשים באופן קבוע, הם יכולים להיות חדים ומגבילי תנועה, ומאידך יכולים להיות עמומים ומטרידים במידה מעוטה.

כאבי גב יכולים להיות נקודתיים וממוקדים בנקודה מסוימת בגב, או שיכולים להקרין כאב לאזורים אחרים בגוף – הזרועות, הכתפיים, הרגליים, השכמות, הצוואר ועוד.

עמוד השדרה שלנו הוא מבנה מורכב מאוד שבו נמצאים שרירים, גידים, רצועות, עצבים ורצועות.

בשל מורכבותו הרבה ועצם היותו המבנה המרכזי בגוף שאחראי על רוב התנועות שלנו, יש פוטנציאל נזק גבוה לגב על ידי פעולות שאנו מבצעים: הרמת עומס משקל גבוה מדי, תנועה לא נכונה, חוסר בתנועה לאורך זמן, ישיבה לא נכונה, יציבה לא נכונה, ועוד.

איזו חשיבות יש לגב על פי הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית רואה עין בעין עם הרפואה המערבית את נושא חשיבות הגב כמרכז הגוף.
גם היא בדעה כי הגב הנו מרכז אנטומי, הקשור לכל הגוף דרך מערכות עצבים, שרירים ועצמות. הרפואה הסינית רואה בגב מרכז אנרגטי שמהווה “מפה” אנרגטית של הגוף כולו, וכפועל יוצא מכך, דרכו אפשר לטפל בבעיות רפואיות רבות שנגרמות מבעיה באיזון האנרגטי של איברים מסוימים בגוף.
הטיפול המערבי ממליץ על שימוש במשככי כאבים ותרופות כימיות לטיפול והקלה בכאבי הגב אשר פועלים לטווח הקצר, ובמקרים חמורים – מבצע ניתוחים מורכבים של כריתת או שאיבת הדיסק המפריד בין החוליות שגורמות לכאבים.
הרפואה הסינית יודעת לתת מענה חסר תקדים לטיפול טבעי בכאבי הגב, והמטפל משתמש בשיטות העתיקות של הרפואה הסינית: דיקור סיני, עיסוי רפואי ממוקד, כוסות רוח, ואף בשינויים תזונתיים ותוספות צמחי מרפא.

טיפול בכאבי גב על ידי דיקור סיני

הרפואה הסינית מסבירה כי כאבי גב, מהווים הפרעה במסלולים אנרגטיים הנקראים מרידיאנים ובעזרת גירוי הנקודות בעזרת מחטי דיקור, ניתן לסלק את גורמי ההפרעה החיצוניים שחוסמים את זרימת הצ’י, שהיא האנרגיה שמניעה תהליכים בגוף.
בשנת 2007 נערך מחקר באוניברסיטה בגרמניה, במחקר השתתפו מעל 1000 מטופלים הסובלים מכאבי גב. במחקר ניתנו סוגי טיפולים שונים :
בחלק מהמטופלים טיפלו בעזרת דיקור סיני, ובחלקם טיפלו בעזרת רפואה מערבית קונבציונאלית. על פי המחקר, שנערך לאורך תקופה של שישה חודשים – נמצא שמתוך כלל המטופלים שטופלו בטיפולים קונבנציונאליים כגון פיזיותרפיה, משככי כאבים ועיסויים – רק 27% דיווחו על הקלה בכאבי הגב.
לעומת זאת, מבין המטופלים שטופלו בעזרת דיקור סיני, דיווחו על הקלה בכאבי הגב כ – 47% מהמטופלים!
בנוסף לטיפולי הדיקור הסיני, המטפל ברפואה הסינית יכול לשלב טיפולים בכוסות רוח, עיסוי רפואי ממוקד, צמחי מרפא, וקנזיו טייפינג אשר מטרתו להפחית עומס וכאבים בשרירים.
הרפואה המערבית לא יודעת להסביר מדוע הרפואה הסינית מצליחה לטפל בצורה כל כך אפקטיבית בכאבי הגב, אך מספר לא מבוטל של רופאים ממליצים – השתמשו ברפואה הסינית לריפוי כאבי הגב שלכם!