מהו רפלוקס?

מהו רפלוקס? 2018-05-21T20:52:46+00:00

מהו רפלוקס?

רפלוקס הוא בעיה בריאותית שכיחה יחסית בעולם המערבי אשר פוגעת באיכות החיים ואף עלולה להביא לסיבוכים ולסיכון חיי אדם. זהו מצב בו נוזל חומצתי עולה מהקיבה אל הוושט וגורם לתחושת צריבה באזור החזה והגרון, ובטווח הארוך יכול אף לגרום לנזק בלתי הפיך בוושט. תופעה זו נגרמת בגלל כמה סיבות: סוגר ושטי תחתון רפוי, משקל עודף ותזונה לקויה, בקע בסרעפת, הימצאות חיידק הליקובקטר פילורי, וגם כרבע מהנשים ההרות עלולות לסבול מכך.

מהם התסמינים לרפלוקס?

התסמין העיקרי אצל אדם הלוקה ברפלוקס הוא תחושת צריבה מאחורי עצם החזה וכאבי בטן, בייחוד לאחר אכילה או במצב שכיבה. התסמינים פחות שכיחים אך אפשריים יכולים להיות אסטמה, צרידות, כאבים באוזניים, דלקות וכאבים בחניכיים, ועוד.

אבחון רפלוקס ברפואה המערבית מתבצע באמצעות :

  1. בדיקת נשיפה או בדיקת דם שתקבע אם קיימת נוכחות של חיידק ההליקובקטר פילורי.
  2. בדיקת גסטרוסקופיה שנערכת 10 דקות לערך באמצעות צינורית שבקצה שלה מצלמה זעירה שדרכה בוחנים את הרירית של מערכת העיכול, הבדיקה נערכת בהרדמה חלקית בעזרת זריקת טשטוש.
  3. צילום רנטגן של הוושט שבה נעשה שימוש של חומר הבריום.

כאשר ברפואה המערבית נהוג לבחון בעיות רפואיות רבות בשיטה של סיבה-תוצאה נקודתית, וטיפול ממוקד בסימפטומים פיזיים, ברפואה הסינית הראיה שונה בתכליתה.

הרפואה הסינית בוחנת את האדם בשלמותו, ומאמינה כי המקור של בעיות רפואיות רבות הוא בעצם לחץ נפשי, תזונה לקויה, וחוסר באיזון האנרגטי של האדם.

כיצד הרפואה הסינית מאבחנת ומטפלת בריפלוקס?

באמצעות תשאול של המטופל, המטפל ברפואה הסינית יבנה פרופיל שלו, הכולל היסטוריה רפואית, סגנון חיים, רמות לחץ, דיאטה ועוד, וכן תיבחן דרך הטיפול שתקל על הסימפטומים ותיתן מענה לבעיה.

לאחר אבחון יסודי ובחינת אורח חייו של הלוקה בריפלוקס,  המטפל משתמש בארסנל רחב של שיטות שמקורן ברפואה הסינית המסורתית.

  • דיקור סיני הוכח במחקרים רבים כטיפול אשר מסוגל להקל ואף לרפא לחלוטין רפלוקס אצל מטופלים. למרות שהמדע והרפואה מתקשים להסביר ולהוכיח מדוע דיקור סיני תורם להקלה וריפוי של בעיות רפואיות רבות ביניהן הרפלוקס, המחקרים מוכיחים את יעילות השיטה הזו ואף מרכזים רפואיים שמתמחים ברפואה מערבית נעזרים במטפלים בדיקור סיני על מנת לטפל ולסייע למטופלים רבים.
  • שינויים בסגנון החיים והתפריט התזונתי של המטופל על פי הידע שברפואה הסינית יכולים להביא לתוצאות מרחיקות לכת אצל הלוקים ברפלוקס.
  • המטפל יכול להשתמש במגוון רחב של צמחי מרפא אשר בעלי מטענים אנרגטיים וסגולות רפואיות על מנת לרפא את הרפלוקס.

לרוב, המטפל ישלב בין השיטות על מנת להביא את המטופל לאיזון אנרגטי, תזונתי, ונפשי.