מה זה אטופיק דרמטיטיס?

מה זה אטופיק דרמטיטיס? 2018-05-09T09:11:31+00:00

מה זה אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס הידועה גם בשם אסטמה של העור, קרויה ברפואה הסינית בשם “מחלת ארבעת קפלי הרוח”. היא ידועה כבר מהמאות ה-11 וה-16 לפנה”ס עוד בימי שושלת שאנג. במהלך הדורות אספו המרפאים הסינים ידע רחב בתחום המחלה כמו השינויים ברמת אנרגיית הגוף, מצב הלשון, צבע הפנים, הציפורניים והעור, מהן ההפרשות השונות וכן תיאור מפי המטופל על מצבו הרגשי והגופני. מכיוון שברפואה סינית יש קשר הדוק בין חוץ ופנים הגוף,  הפך המחקר הסימפטומולוגי הזה לכלי מקצועי של המטפלים הסינים באטופיק דרמטיטיס.

אטופיק דרמטיטיס עפ”י חוכמת ההתבוננות הסינית!

בראי הרפואה הסינית אטופיק דרמטיטיס הנה מחלה המתפרצת על רקע של עודף אנרגיית יאנג. הסובלים מהמחלה חשים תחושות של חום פנימי ופריחה חזקה בעור המלווה בגירודים חזקים. בנוסף יחווה החולה, קשיים בשינה וחוסר שקט נפשי. המחלה יש לומר תוקפת גם ילדים. עפ”י הרפואה הסינית אצל הסובלים מאטופיק דרמטיטיס יש תופעה שאנרגיית היאנג הפעילה, שאמורה לפנות את מקומה בלילה לאנרגיית היין השקטה, משתלטת על הגוף ולא מאפשרת לו מנוחה והסובלים מאסטמה של העור לא מצליחים להתפטר מסימני המחלה כמו פריחה עזה ויבשה בעור, חום, ותחושת גרד בלתי פוסקת. בנוסף הם עלולים לחוש: צימאון, תהיה להם לשון אדומה עם שכבה צהבהבה, הדופק שלהם יהיה מואץ ומהיר.

אחרי

לפני

איך מטפלים ברפואה הסינית במחלה?

ברפואה הסינית המושגים הכי חשובים להבנת וריפוי כל מחלה הם היין והיאנג. הם מופיעים לראשונה בכתובים משנת 700 לפנה”ס ומופיעים בספר התמורות אותו מייחסים לקונפוציוס. תיאוריית היין והיאנג המרכזית ברפואה הסינית חיפשה דרכים להשתלבות טבעי ונכון של בני האדם בקצב ובתמונת הטבע הכללית.  היין והיאנג מסמלים את שני חצאי השלם, כמו גם דבר והיפוכו, שני ניגודים שנמצאים בכל דבר. בספרו של הקיסר הצהוב מתוארת ההרמוניה של היין והיאנג ממש כמו זוג אוהבים כך: “יין הוא שקט, יאנג הוא פעיל ומפיח חיים. היין יוצר גדילה והופך לחומר. היאנג הוא אנרגיה”. שתי התופעות הראשונות שתוארו מתוך מושגי יין ויאנג הם היום והלילה. תיאורייה זו באה לידי ביטוי בבחירת דרך ההתמודדות עם מחלת האטופיק דרמטיטיס. המטפל הסיני יבחר בצמחי מרפא ותזונה אישית מותאמת, משחות טבעיות וכן בדיקור, כדי ליצור איזון בין היין והיאנג. הוא יכוון לקירור ופיזור היאנג החם, וחיזוק היין הנשלט ע”י היאנג. בדיקור סיני למשל תהיה התמקדות בנקודות שיש להן השפעה צוננת על העור, לחלוח העור והזנת נוזלים. צמחי המרפא יכילו רכיבים אנטי דלקתיים ומצננים, תוך התייחסות לצורך הדחוף ליצור לחות על העור היבש והמגרד.

ברפואה הסינית המסורתית מושגי האבחון והריפוי מבוססים על התייחסות ישירה ליין וליאנג במושגים של אש ומיים. נוזלי הגוף הם היין והאנרגיה היא היאנג.  ברפואת העור מושג כמו “אש בלב” למשל מגדיר הפרעות שינה, אפטות בפה, חוסר שקט נפשי והתפרצויות של פריחה בעור עקב לחץ נפשי.