פסוריאזיס

פסוריאזיס 2018-05-21T20:51:41+00:00

פסוריאזיס

פסוריאזיס (ספחת בעברית) היא מחלה אוטואימונית כרונית שבה תאי העור של החולה מתחלפים בקצב מואץ בשל זיהוי שלהם על ידי הגוף כפתוגן. זוהי מחלה יחסית נדירה, שבה לוקים כ – 3% מהאוכלוסייה העולמית.

בישראל, על פי הערכות אגודת הפסוריאזיס הישראלית, ישנם כ- 240 אלף חולים במחלה..

ישנם מספר גורמים אפשריים להתפרצות הפסוריאזיס – תזונה לקויה, צריכה מוגברת של שומנים מן החי ואלכוהול, מצבים בהם האדם שרוי בלחץ אינטנסיבי ומתמשך, ועוד.

עם זאת, לא נמצא באופן חד משמעי קשר סיבתי-רפואי להתפרצות המחלה.

סוגי פסוריאזיס ותסמינים

הפסוריאזיס הנו תוצאה של הצטברות תאי עור חדשים מתחת לתאי העור הישנים והסימפטום העיקרי הוא קשקשת עורית בצבע לבן-כסוף המוקפת בצבעי אדום-סגול.

בקרב כ – 30 אחוז מהלוקים בפסוריאזיס תתפתח גם דלקת פרקים פסוריאטית.

ישנם מספר סוגים שונים של פסוריאזיס, כשכל אחד מהם מתאפיין בתסמינים משלו, שלושה מהנפוצים ביותר הם:

  • פסוריאזיס פלאק המתאפיין בקשקשת ואדמומיות בעיקר באזורי המפרקים, בייחוד באזור המרפק, הברך, והקרקפת. פסוריאזיס זה, הנו הנפוץ ביותר. ההערכה היא   כשההערכה היא ש- % 80 מהלוקים בפסוריאזיס סובלים מפסוריאזיס פלאק.
  • פסוריאזיס גוטטה הנו סוג, המתאפיין בנקודות סגולות קטנות בעור בעיקר בפלג הגוף העליון, הזרועות, והרגליים, ונפוץ בעיקר בקרב ילדים.
  • פסוריאזיס אינברסה מתאפיין באדמומיות וקשקשת באזורים בהם קיימים קפלים בעור, הטבור, בית השחי, והמפשעה.

פתרונות הרפואה מערבית לפסוריאזיס

הטיפול בפסוריאזיס ברפואה המערבית מתאפיין בשלושה שלבים, כאשר לא מצליחים בשלב אחד ממשיכים הלאה בשיטת האלמינציה. הטיפול הראשון יהיה  טיפול מקומי באזורי התפרצות המחלה, לרוב בעזרת סטרואידים.

השלב השני הוא טיפול מערכתי בעזרת תרופות אפשריות שונות שלרובן השפעות שליליות קשות על מערכת החיסון ותפקוד האיברים הפנימיים.

השלב השלישי הוא טיפול בפוטותרפיה, חשיפה לאור אולטרה סגול בעזרת מנורה מיוחדת, אשר מעלים את הנגעים בעור. טיפול זה יכול להתבצע גם בשיזוף באתר ים המלח.

לטיפול הנ”ל אמנם הקלות בסימפטומים לטווח הקצר, אך המחלה חוזרת לאחר מספר חודשים.

פתרונות הרפואה הסינית לפסוריאזיס

הרפואה הסינית המסורתית מאמינה כי התנאים לחיים בריאים הם איזון אנרגטי ואיזון של האלמנטים של הגוף – עץ, אדמה, אש, ברזל, ומים, וכן וזרימה חופשית של דם וצ’י בגוף.על פי הרפואה הסינית ישנן שש הפרעות חיצוניות – חום, קור, אש, רוח, לחות ויובש.

הרפואה הסינית נוחלת הצלחה רבה בטיפול בפסוריאזיס, ומשתמשת בעיקר בדיקור סיני, עיסויים רפואיים, וטיפול באמצעות צמחי מרפא.

הטיפול בצמחי המרפא של הרפואה הסינית מתמקד בניקוי הפרעות חום, לחות ורעילות בדם אשר גורמות לפסוריאזיס, הטיפול גורם לחיזוק הדם והפעלתו לסילוק ההפרעות.

אמנם, השפעות הטיפול הסיני נראות לעתים מסתוריות וקשות לתפיסה, אך מחקרים חדשים מגלים לנו כי לצמחי המרפא שבהם נעשה שימוש בטיפול הסיני יש יכולות אנטי-דלקתיות, וחבויות בהם סגולות רפואיות אפקטיביות במיוחד נגד מחלת הפסוריאזיס.